Съдържание на статията
Нуждите на тялото ви естествено се променят през годината, а поддържащите билки и добавки могат да облекчат сезонните промени, така че да се чувствате най-добре през цялата година. Когато сезоните се сменят, от лято към есен, това може да се прояви като:
- Суха кожа
- Отслабена имунна система
- Проблеми със съня
- Алергии
- Промени в настроението.
За да можете наистина да се справите с тези състояния, добре е да подхраните тялото си с необходимите елементи. Ето кои са витамините и минералите, от които се нуждаете през есента, за да бъдете здрави и да се чувствате добре.
Омега-3 мастни киселини
Със застудяването на времето може да забележите по-суха кожа. Това се случва най-често, защото във въздуха има по-малко влага. Освен това прекарваме повече време с включени отоплителни уреди, а това допълнително изсушава въздуха, което може да допринесе за сухата кожа. На следващо място, не се потим толкова много, така че кожата ни произвежда по-малко мазнини. И накрая, ако през лятото сте склонни да ядете повече риба, която съдържа хидратиращи кожата мастни киселини, оскъдната консумация на риба през студените месеци може да доведе до изсушаване на кожата. А и пием по-малко вода, защото не ни е толкова горещо, колкото през зимата.
За да се справите с този проблем, консумирайте повече здравословни мазнини и приемайте хранителни добавки. Добавка с рибено масло, пълна с противовъзпалителни мазнини, ще ви помогне да хидратирате кожата отвътре. Търсете такава с идеално съотношение на омега-3 мастните киселини EPA и DHA. Ако сте веган и не можете да приемате рибено масло, друг хидратиращ вариант за здрава кожа и коса е добавка с мазнини, получени от масло от семена на касис. Изберете такава, която съдържа омега-3 мастната киселина ALA.
Витамин С
Като дете може би сте чували, че играта навън под дъжда води до „простуда“. Но истинските причини, поради които е по-вероятно да се разболеете през студените месеци, всъщност са съвсем различни. Изследванията показват, че температурата и влажността играят роля за предаването на вирусите. Например сухото и студено време е най-благоприятно за предаването на сезонния грип, сочат резултатите от изследванията. Друга причина, поради която болести като обикновената настинка се разпространяват повече през по-хладните месеци, може да се дължи на факта, че прекарваме повече време в затворени помещения.
Студеното време може да окаже влияние и върху имунната система на организма, което ви прави още по-податливи на заразяване. В проучване, в което са разгледани клетки на мишки, взети от лигавицата на носа и другите дихателни пътища, по-ниските температури са променили способността на клетките да създават имунен отговор срещу обикновена настинка.
Въпреки че витамин С не може да ви предпази директно от заразяване с вирус, той може да намали продължителността и тежестта на настинката, показват изследванията. Витамин С може също така да засили вродените и адаптивните имунни реакции и да помогне за разграждането на хистамина, ако страдате от алергии.
Екстракт от бъз
Черният бъз е друга забележителна добавка в подкрепа на имунната система. Учените смятат, че черният бъз може да ви даде тласък, като подобри активността на белите кръвни телца. Черният бъз съдържа и антоцианини – вид антиоксидант, който може да играе роля в регулирането на имунния отговор. Безопасен начин за консумиране на екстракт от черен бъз е под формата на хранителна добавка.
Мелатонин и В6
Ако сте засегнати от смяната на времето, когато свършва лятното часово време, и чувствате, че сънят ви се разстройва, може да опитате добавка, която да ви помогне да се върнете в правия път и да ви гарантира всички ползи на адекватния сън. Недостатъчният сън се отразява на почти всичко в организма – от хормоните, през храносмилането, до стреса и имунитета. По време на сън тялото ни възстановява увредените клетки и се детоксикира, така че е изключително важно да си набавяме достатъчно количество сън. Приеман 20 минути преди лягане, мелатонинът може да спомогне за по-спокоен сън, а В6 помага за нормализиране на циркадния ритъм.
Витамин Д3
През есенните и зимните месеци вероятно прекарвате по-малко време на открито на слънчева светлина, което означава, че организмът ви произвежда по-малко витамин Д. Витамин Д се произвежда в кожата, когато тя е изложена на UVB светлина. Тъй като витамин Д подпомага имунната система, ниските нива на витамин Д се свързват с наскоро появили се инфекции на горните дихателни пътища.
Витамин Д е също така важно хранително вещество за настроението. Изследователите са забелязали, че хората, при които се наблюдава сезонно афективно разстройство (SAD) – разстройство на настроението със симптоми като умора и депресия, имат по-ниски нива на витамин Д в тялото си. Добавянето на добавка с витамин Д3 може да бъде добър начин да поддържате цялостното си здраве, особено през месеците, когато не се излагате толкова много на слънце.