Здраве

Негово Величество Чесънът – какви предимства носи за здравето

Негово Величество Чесънът - какви предимства носи за здравето

Чесънът е едно от най-известните имуностимулиращи средства, които познаваме у нас. И не е изненадващо, че той присъства в множество рецепти, които приготвяме с повод или без повод. Например, чесън се добавя към таратор, салата “Снежанка”, печени чушки, патладжани на фурна и много други ястия. Освен с безапелационните си вкусови качества, чесънът е известен и с полезното си действие за имунната система и не само.  Днес ще ви разкажем защо чесънът си заслужава да бъде част от един пълноценен хранителен режим, който да ви защитава от патогени и какви същност са неговите ползи за здравето.

Чесън против настинка и грип

Чесънът е едно от най-добрите домашни средства за лечение на настинка и грип. Може да го добавите към различни ястия или да хапнете две – три сурови скилидки чесън. Можете също така да добавите тази ароматна подправка към топла супа, за да стане по-вкусна и по-здравословна. Освен на скилидки, чесънът може да се добавя и на прах, както и ситно накълцан според рецептата.

Чесънът като противовъзпалително средство

Изследванията показват, че чесновото масло действа противовъзпалително в организма. Ако имате възпалени и болезнени стави или мускули например, може да ги разтривате с масло или да опитате с прием на хранителна добавка, която съдържа екстракт извлечен от чесън. Според “The Arthritis Foundation” чесънът е полезно средство за предотвратяване увреждането на хрущялната тъкан при артрит. Данните са от сайта на фондацията: Best Spices for Arthritis. 

Чесънът може да бъде вкусно допълнение към почти всяко солено ястие. Подобно на лука и праза, той съдържа диалил дисулфид – мощно противовъзпалително съединение, което ограничава ефектите на провъзпалителните цитокини. По този начин чесънът действа противовъзпалително в тялото.

Чесън против хипертония

Чесънът съдържа алицин – терапевтично активно съединение, което отпуска кръвоносните съдове, като по този начин помага при хипертония (високо кръвно налягане). Той също така помага за лечение на тромбоза, което е състояние, при което се образуват кръвни съсиреци в кръвоносните съдове, като намалява агрегацията на тромбоцитите. Екипи от учени разглеждат кардиопротективното действие на чесъна в няколко проучвания: Effect of garlic on cardiovascular disorders: a review, An umbrella review of garlic intake and risk of cardiovascular disease, Garlic for Cardiovascular Disease: Prevention or Treatment?. и Garlic lowers blood pressure in hypertensive subjects, improves arterial stiffness and gut microbiota: A review and meta-analysis.

Чесън за подкрепа на мозъчната функция

Едно от предимствата на суровия чесън е, че той съдържа витамини и минерали, включително витамин В6, манган, селен, витамин С, желязо, калий и мед. Тази мощна комбинация е особено полезна за когнитивните ни функции: Витамин В6 и магнезият са свързани с повишаване на настроението и подобряване здравето на мозъка.

Чесън за защита на черния дроб и подобрена детоксикация

Попаднахме на проучвания, които показват, че чесънът може да предпази черния дроб от увреждането на някои токсини. Той също помага за понижаване нивата на кръвната захар. Участието на чесъна в тези процеси подобрява и цялостната детоксикация, което заедно с противовъзпалителния и имунозащитния му ефект е сериозен арсенал от ползи за здравето. Всичко това благодарение само на един герой – Негово Величество Чесънът.

Част от тези терапевтични ефекти на чесъна са описани подробно в Garlic: a review of potential therapeutic effects.

Чесън за предпазване от остеопороза

С напредване на възрастта ни грози все по-голям риск от остеопороза, особено при жените. Макар и ограничен брой, има някои доказателства, които свързват консумацията на чесън със защита срещу остеопорозата. Чесънът може да повиши нивата на естроген при жени, които навлизат в менопауза, а това е период, през който костите са най-застрашени от остеопороза. Някои проучвания също показват, че консумацията на чесън може да забави ефектите на остеоартрита, например The effect of consumption of garlic tablet on proteins oxidation biomarkers in postmenopausal osteoporotic women: A randomized clinical trial.

Чесънът като средство за грижа за кожата

Въпреки че вероятно не сте предполагали за това, хапването на чесън може да бъде от полза за кожата ви отвътре навън. Това се дължи на антибактериалните и противогъбичните свойства на чесъна, които могат да помогнат при акне и някои други кожни раздразнения. А благодарение на противовъзпалителните му свойства може да се подобри цялостната циркулация в тялото, включително доставяне на нужните вещества на кожата, за да бъде здрава и добре подхранена.

Заключение

Чесънът има специфичен вкус и приятен аромат, когато се сготви, а те може да не са по вкуса на всеки. Въпреки това има начини, по които да се добави чесън към ястията или чрез хранителни добавки например. По въпроса с готвенето, колкото по-ситно се нареже чесънът, по-добре, като може да се задуши за кратко с други подправки или месо. Ако се добавя като подправка може още по-лесно да контролирате количеството, а ако искате още повече чесън и ви притеснява ароматът, пробвайте с добавка като Чесън без мирис/Odorless Garlic 500mg HAYA LABS или Чесън без мирис/Odorless Garlic NOW.

Ползите за здравето на чесъна са разнообразни, както сами видяхте, но не прекалявайте с количеството. Това може да се окаже причина за стомашен дискомфорт, подуване на корема, телесна миризма и лош дъх. Установено че, че здравословната доза чесън е две до три скилидки на ден сварени или сготвени по друг начин в ястие или добавка от чесън в доза от 600 до 1200 милиграма.

Хората, приемащи определени лекарства, трябва да бъдат с повишено внимание към чесъна, тъй като суровият чесън потенциално може да реагира с някои лекарства като антикоагуланти, антитромбоцитни, хипогликемични и инсулин. Ако приемате други лекарства, винаги е добра идея да се консултирате с лекуващия ви лекар, преди да включите каквато и да е добавка или билка в диетата си.

Препоръчани продукти

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *