Неразказаната тайна на сезонния косопад: какво представлява и как да го спрем?
Съдържание на статията
Всеки ден губим до 80-100 косъма. Това се определя като здравословен косопад, защото те преминават през цикъл на растеж, преход и почивка, преди процесът да се повтори. Да забележите повече косми по четката за коса, душа или пода в банята от обичайното може да породи безпокойство. И това поражда очевидния въпрос: Нормален ли е сезонният косопад?
Ето всичко, което трябва да знаете, за сезонния косопад и може ли да се направи нещо за него:
Нормален ли е сезонния косопад?
Точната причина за сезонния косопад не е ясна, но проучванията показват, че сезонният косопад засяга повече жените в сравнение с мъжете. Ако полагате правилни грижи за косата и скалпа си, сезонното падане на косата обикновено не би трябвало да ви притеснява. С течение на времето линеенето ще се стабилизира до нормалните ежедневни нива и растежът на косата ще продължи.
Но сезонното опадане на косата може бързо да се превърне в дългосрочен косопад, ако нямате добра култура на поддържане на косата и скалпа. Сезонното линеене често се проявява през есенните месеци, например септември и октомври, и в някакъв момент през пролетта, например април и май.
Този график често съвпада с втората половина на цикъла на растеж на косата, когато се отделят повече косми. За да разберете по-добре това, ето как расте косата:
- Анаген – когато 85 % от косата ви расте интензивно.
- Катаген – В този цикъл косата започва да преминава, като се отделя от луковицата и се подготвя за израстване.
- Телоген – Тук 15 % от старата коса е в покой, тъй като започват да растат нови косъмчета.
- Екзоген – В този цикъл новите кичури изхвърлят старата коса от скалпа. Това води до прекомерен косопад.
Могат ли сезонните алергии да причинят косопад?
Ако през пролетния сезон скалпът ви изпитва алергична реакция, той вероятно е раздразнен или възпален. Ако не се лекува, косъмът във всеки фоликул може да се стресира, докато продължава да расте. Това възпаление може да доведе до накъсване или загуба на коса в тежки случаи. Сезонните алергии оказват различно въздействие върху всеки и не се ограничават само до респираторни симптоми. Кожата може да бъде раздразнена от прах, полени, спори и редица други алергени.
Тъй като сезонните алергии предизвикват и системни възпаления в организма, в началото на пролетта могат да се появят и други кожни проблеми или обриви. Не е необичайно тези кожни проблеми да засегнат и скалпа. И така, ако по това време на годината се сблъсквате със зачервяване, лющене или сърбеж по скалпа, косата ви може да има проблеми с растежа.
Най-често срещаните проблеми на скалпа, засягащи растежа на косата, са себореен дерматит, екзема и пърхот. Всички те могат да се влошат от колебанията на хормоните или екстремните промени във влажността на въздуха.
Колко дълго продължава сезонният косопад?
За щастие сезонният косопад трае само до 2-3 месеца и е предимно през есента. Това може да се обясни с това, че:
Цикълът на косата често съвпада с различните сезони на годината. А фазата на линеене се случва през есенните месеци. Това е така, защото космите първо преминават във фазата на телоген, когато започват да растат нови нишки, а когато преминете към есента, започва фазата на линеене (екзоген).
Но това не е единствената война, срещу която се изправя косата ви: студеният и сух климат води до раздразнение на скалпа, сухота и сърбеж на съединенията към него, което води до сезонен косопад.
Това води до надуване на космените фоликули и косата става податлива на накъсване и прекомерно линеене, но това трябва да продължи само 2 до 3 месеца.
Как да спрем сезонния косопад?
С подходящи грижи и балансирана диета можете да се справите с косопада. Ето няколко съвета за това как да спрете косопада и да осигурите здравословен растеж на косата:
Защитете косата си
Излагането на косата ви на твърде много замърсяване, прах, слънце и дъждовна вода без подходяща защита ще направи косата ви суха, изтощена и чуплива. Винаги трябва да се опитвате да предпазвате косата си колкото е възможно повече и ако тя е била изложена на прах или дъжд, трябва да я измиете още същия ден.
Не пренебрегвайте балсама
Не забравяйте да подхранвате косата си с хидратиращ и подхранващ балсам всеки ден след измиване с шампоан. Ще ви помогне, ако се опитате да използвате и студена вода за изплакване на балсама. Това ще помогне за затваряне на порите и за поддържане на по-чист скалп за по-дълго време. Добавянето на дълбоки кондициониращи процедури към косата ви ще я запази еластична, пълна и блестяща.
Редовно подстригвайте косата
Редовното подстригване и сресване на косата ще ѝ придаде добра форма и стил и ще ви помогне да се отървете от досадното изсушаване и цъфтене на краищата. Това е и отличен начин да стимулирате растежа на косата.
Контрол на накъсването
Екстремните нива на влажност могат да направят косата ви къдрава, а това може да доведе и до нейното опадане. Лесен метод за контролиране на непокорната грива е да нанесете серум за коса върху подсушената с кърпа коса.
Променяйте прическите си
Безгрижната прическа ще ви помогне да избегнете заплитането и накъсването на косата. При екстремни метеорологични условия трябва да покривате косата си с шал или шапка. Стегнатите прически също могат да причинят косопад. Вместо да носите косата си постоянно вдигната, опитайте се да оставите гривата си да се развява свободно.
Разплитайте косата си редовно
Уверете се, че косата ви е мокра, когато я разресвате, и винаги използвайте гребен с широки зъби. Започнете да разресвате от върха на косата, след което внимателно се придвижвайте нагоре към корените, за да предотвратите накъсване.
Хранете се здравословно
Трябва да спазвате балансирана диета, за да стимулирате растежа на косата си и да поддържате нейното качество. Косата е съставена от кератин – протеин, който е от съществено значение за растежа. Повишете дневната консумация на протеини и не пропускайте плодове, мастни киселини и зеленчуци, тъй като те са основни хранителни вещества, с които се хранят космените фоликули и от които се нуждаят клетките на косъма, за да се делят и да засилват растежа си.
Приемайте дневната доза витамини
Обикновено с понижаването на температурите се преместваме на закрито, това е нещо обичайно за хората, а една от последиците е липсата на витамин D, който помага за регулирането на производството на кератин. Идеална техника за спиране на сезонния косопад и справяне с това естествено събитие е приемането на добавки с витамин D по време на студеното време. Най-добре е също така да включите в диетата си витамини А, В, С, желязо, калций, магнезий и цинк, за да останете здрави и силни.