Нямате енергия? 8 неща, които ще ви помогнат да промените това
Съдържание на статията
Постоянната умора може да се дължи не само на няколко нощни партита. Някои от виновниците? Заболяване или обилно кръвотечение, например. Или пък начинът, по който се движите и лошото хранене.
Но умората не е предизвикана само от физически причини. Стресът или прекалено тежката работа – дори прекалено многото мислене – намаляват нивата на енергия. Умът ви също има нужда от почивка. Ето 8 неща, които ви пречат да имате енергия и как да се справите с тях.
Закуска, пълна със захар и мазнини
Мама винаги ви е казвала да закусвате. Но поглъщането на баничка или кекс, докато спринтирате навън, не е храненето, което тя е имала предвид. Тази богата на въглехидрати храна е вкусна, но след няколко часа ще се сринете. Комбинацията от захар и нишесте временно повишава енергията заради начина, по който тялото ни преработва глюкозата.
Типичната закуска със захар вкарва твърде много глюкоза в кръвта твърде бързо. Клетките не могат да я усвоят цялата, затова излишната глюкоза се превръща в молекулата гликоген, която се съхранява в черния дроб и мускулната тъкан. Тогава нивото на кръвната захар спада и започвате да усещате липса на енергия.
Как да промените това: Започнете деня с пълнозърнести храни и/или постни протеини, които се превръщат в глюкоза за по-дълго време и могат да поддържат енергийните нива.
Протеиновото смути за закуска е страхотен начин да започнете деня си! Изберете протеин от тук!
Не тренирате и не се движите достатъчно
Твърде уморени сте, за да тренирате? Каквото и да правите, не го пропускайте. Упражненията ще ви донесат енергията, от която се нуждаете. Не е задължително да бягате маратони. Проучване установява, че тези, които правят нискоинтензивни упражнения, като ходене, имат по-ниски нива на умора от тези, които бягат или правят аеробика с високо натоварване.
Как да промените това: Упражнявайте се всеки ден, дори само за 10 минути. Ако не разполагате с достатъчно време, просто се „разходете из коридора“. Ако е възможно, тренирайте сутрин. Това може да бъде толкова стимулиращо, колкото и едно еспресо, за да ви събуди.
Бездънната чаша кафе
Отивате в кафенето зад ъгъла за петата си чаша за деня? Кофеинът не само ще ви накара да се мятате цяла нощ, но и ще се отрази негативно на хормоните ви. Кафето стимулира производството на адреналин и кортизол – два хормона, които повишават бдителността.
Но този ефект не трае дълго, затова си наливате още една чаша. Проблемът е, че след третата чаша кофеинът спира да действа. Хората, които продължават да пият чаши през целия ден, могат да стимулират прекомерно производството на адреналин. Това стресира и забавя работата на адреналиновата жлеза, като води до изчерпване на хормоните.
Как да промените това: Намалете, но не се отказвайте непременно от кафето. Една до три чаши на ден могат да ви направят по-бодри.
Закуски, съдържащи въглехидрати
Часът е 16:00 и имате нужда от събуждане. Посещението на автомата за закуски в офиса може да ви ободри, нали? Грешка – точно там се опарвате. Бонбоните всъщност изчерпват енергията в дългосрочен план. Спомняте ли си какво се случи с вашата закуска със захар? Бонбоните също дават тласък, но той бързо е последван от спад. Същото важи и за високоенергийните напитки.
Как да промените това: Избирайте закуски с високо съдържание на фибри или протеини, например парче пуешко, увито около пръчка морков или стрък целина. Ядките, като шамфъстък, сурови бадеми и орехи, са друг източник на енергия.
Не получавате достатъчно магнезий
Отпускате се на бюрото си? Сънливостта и мускулната слабост са симптоми на недостиг на магнезий. Минералът е от решаващо значение за функционирането на тялото ви – според Националния институт по здравеопазване той играе роля в повече от 300 от биохимичните му реакции. Той поддържа функциите на мускулите и нервите, поддържа сърцето да тиктака стабилно, имунната ви система – силна и костите здрави.
Освен това кръвното налягане се повишава с напредването на възрастта, а диетите, богати на магнезий, помагат да го държим под контрол.
Как да промените това: Насочете се към салатения бар: Тъмнозелените листни зеленчуци, като спанака, са най-добрият източник на магнезий. Същото важи и за някои риби, като палтус, който има 90 милиграма (mg) в порция от 3 унции.
Дайте на тялото си магнезия, от който се нуждае, с помощта на правилната хранителна добавка.
Обилна менструация
Влачите ли се по време на тежки менструални периоди? Възможно е да имате желязодефицитна анемия – състояние, при което в кръвта ви няма достатъчно желязо. Минералът е от решаващо значение за производството на хемоглобин – белтъкът в червените кръвни клетки, който пренася кислорода в цялото тяло.
Жените са особено податливи на желязодефицитна анемия поради силното кървене, дългата менструация и фибромите на матката. Един от отличителните симптоми е умората. Други симптоми включват задух, замаяност и слабост.
Как да промените това: Жените се нуждаят от 18 mg желязо на ден; по-малко (8 mg), ако сте на 51 и повече години.
Най-добре да си набавяте минерала от богати на желязо храни, включително миди, месо от органи, яйца, зелени листни зеленчуци, сух боб и бобови растения. Ако не успявате да се храните пълноценно и разнообразно, изберете хранителна добавка с желязо.
Недостатъчно време за сън
Почти не е необходимо да се споменава: Ако не спите достатъчно, ще ви липсва енергия – и ще напълнеете. Безсънието предизвиква глад за сладкиши и лакомства с високо съдържание на въглехидрати.
Как да промените това: Възрастните се нуждаят от поне 7-9 часа сън на нощ. Ако не успявате да го постигнете, ако можете, правете кратки „енергийни дрямки“ от 10-20 минути. Или медитирайте 10-15 минути, за да увеличите енергията си, да избистрите ума си и да освежите тялото си.
Стрес
Мозъкът не прави разлика между безпокойството от закъснението за работа или преследването от саблезъб тигър. И в двата случая нашата система „борба или бягство“ освобождава хормони, включително адреналин, за да ни даде импулс за скорост или действие.
Но освен ако не бягате от огромна гладна котка, хормоните се натрупват в тялото ви и в крайна сметка ви изтощават. Може да е в главата ви, но психологическият стрес може да причини физически проблеми като по-ниски нива на енергия, хронична болка, храносмилателни проблеми и състояния като сърдечни заболявания и диабет.
Как да промените това: Има един инструмент за справяне със стреса, който хората носят навсякъде със себе си: дъхът им.
Всичко, което трябва да направите, е да се съсредоточите върху дишането, като следите „вдишването“ и „издишването“. Искате нещо още по-просто? Просто се усмихнете. Това отпуска лицевите мускули и освобождава напрежението, като помага за увеличаване на енергията.