Здраве

Розмарин – състав и ползи на ароматната билка

Розмарин - състав и ползи на ароматната билка

Маслото от розмарин има широк спектър от приложения, от лечение на заболявания и болки до насърчаване на растежа на косата. Като подправка розмаринът има уникален аромат, който прекрасно подхожда на картофи и някои видове месо. В статията ще се опитаме да обхванем всички “лица” на розмарина, ползите и неговите приложения – в козметиката, кулинарията и още сфери.

Същност и произход на розмарина

Розмаринът е билка, която расте върху вечнозеления храст, известен като Salvia rosmarinus. Растението розмарин произхожда от Средиземноморския регион и се използва в готвенето и народната медицина от хиляди години. Използвали са го дори в Древна Гърция и Италия.

Името на рода Rosmarinus произлиза от латинското „морска роса“ и традиционно се свързва с любов и вярност. В продължение на векове това растение се използва за облекчаване на разнообразни здравословни смущения като дисменорея, епилепсия, облекчаване на болката и безплодие.

Растението розмарин също е източник на концентрирано етерично масло от розмарин, което се използва за облекчаване на възпаление, стомашно-чревни болки, тревожност и дихателни проблеми. Установено е, че етеричното масло от розмарин съдържа много защитни съединения, включително цинеол, камфор, α-пинен,  борнеол, розмаринова киселина,  карнозол, карнозна киселина и други.

Розмаринът е известен със своя отличителен вкус и мирис, както и с многобройните ползи за здравето, които притежава. Добър източник на желязо, калций и витамини А, С и В-6, той може да помогне при различен тип здравословни проблеми.

Здравословни ползи на розмарина

Облекчаване на стомашно-чревни нарушения

Маслото от розмарин може да се използва за облекчаване на различни стомашно-чревни оплаквания, включително лошо храносмилане, газове, стомашни спазми, подуване на корема и запек. Той също така стимулира апетита и помага за регулиране образуването на жлъчка, която играе решаваща роля в храносмилането. За третиране на стомашни проблеми комбинирайте 1 чаена лъжичка базово масло като кокосово или бадемово масло с 5 капки масло от розмарин и нежно масажирайте сместа в коремната област.

Розмаринът често се използва за проблеми с храносмилането, включително киселини, газове, нарушения във функцията на черния дроб и жлъчния мехур, при загуба на апетит.

Осигурява антиоксиданти

Поради богатото си съдържание на антиоксиданти и биоактивни химикали (включително фенолни дитерпени, като карнозол и производни на кафеоил), консумацията на розмарин може да помогне в борбата с оксидативния стрес и да подкрепи имунната система. Също така е известно, че насърчава здравословното кръвообращение и защитава от възпаление, което в продължение на времето може да доведе до хронично възпаление и свързаните с него заболявания.

Розмарин за подобряване на настроението и концентрацията

Подобно на някои други билки от семейството на мента, миризмата на розмарин се счита за „когнитивен стимулант“ и може да помогне за подобряване на фокуса. Някои проучвания също показват, че съединенията в маслото от розмарин имат невропротективни ефекти и способността да подобряват когнитивните функции. Това е възможно чрез предотвратяване разграждането на ацетилхолина – химикал в мозъка, който допринася за концентрацията и запазването на паметта.

Розмарин при респираторни проблеми

Маслото от розмарин действа като отхрачващо средство при вдишване, облекчавайки задръстванията в гърлото поради алергии, настинки или грип. Вдишването на аромата може да помогне при респираторни инфекции поради неговите антисептични свойства. Има и спазмолитично действие, което помага при лечението на бронхиална астма. Използвайте масло от розмарин в дифузьор за етерични масла или добавете няколко капки в чаша или малък съд с вряща гореща вода и вдишвайте парата до 3 пъти дневно.

Розмарин против лошия дъх

Етеричното масло от розмарин има антимикробни качества, което го прави ефективно средство за противодействие на лошия дъх. Можете да го използвате като вода за уста, просто като добавите няколко капки масло от розмарин във водата и изплакнете устата си. Убивайки бактериите, той не само се бори с лошия дъх, но също така предотвратява натрупването на плака по зъбите.

Розмарин за облекчаване на стреса и тревожността

Дори само вдишването на аромата на етерично масло от розмарин може да понижи нивата на хормона на стреса кортизол в кръвта. Високите нива на кортизол са причинени от стрес, безпокойство или друго, което ви изправя на нокти. Когато стресът е хроничен, кортизолът може да причини наддаване на тегло, оксидативен стрес, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания. Можете да освободите стреса, като използвате дифузер за етерични масла, а розмарина може да комбинирате с лавандула, цитрусови етерични масла, тамян и други.

Розмаринът има естествени антимикробни свойства

В розмарина има съединения, които могат да помогнат за защита срещу пролиферацията на някои видове вредни бактерии, включително тези, които допринасят за инфекции. Екстрактите от розмарин дори се използват като хранителни консерванти в някои случаи, защото могат да помогнат за спиране растежа на бактериите. Тези компоненти са описани в Antioxidant and Antimicrobial Properties of Rosemary (Rosmarinus officinalis, L.): A Review, като някои от тях са полифеноли (цикличните дитерпенови дифеноли, карнозоловата киселина и карнозол), производни на кафеената киселина и други.

Може да помогне за насърчаване на метаболитното здраве

Розмаринът се свързва с метаболитни ползи, включително подпомагане на лечението на висока кръвна захар и нарушена инсулинова чувствителност. Въпреки че само розмаринът не е чудодейно средство за предотвратяване на диабет, той се препоръчва за хора, които искат да коригират високите нива на кръвна захар. 

Как да използвате розмарин

Растението се използва широко като кулинарна подправка по целия свят. Ето няколко примера:

  • Прави се като билков чай ​​за насърчаване на храносмилателното здраве и релаксация.
  • Помага за подправянето на меса в кухните на Европа и Близкия изток.
  • Често се среща в маринати за ястия от агнешко, свинско, пуешко и пилешко месо.
  • Листата от розмарин се добавят към супи и напитки в Индия заради техния вкус и съдържание на хранителни вещества.
  • Изсушен или пресен, той се добавя към яхнии, гювечи, риба, картофи, салати, тестени изделия и хляб в много европейски страни.

Можете ли да консумирате масло от розмарин

Маслото от розмарин може да се употребява върху тялото или чрез дифузиране. Това етерично масло не трябва да се приема вътрешно, но е безопасно за повечето хора да се използва локално върху кожата или да се вдишва чрез ароматерапия. Избягвайте да го нанасяте върху открити рани.

Свеж или изсушен

Тъй като розмаринът има ниско съдържание на влага, дори когато е пресен, той запазва вкуса си след изсушаване. Сухият розмарин има тенденция да е с още по-твърди листа и може да се наложи да бъде накълцан или нарязан, преди да се добави към рецепти.

На какво има вкус

Розмаринът има вкус, който се описва по различни начини като боров, смолист, стипчив, пиперлив, лимонов и дървесен. Той включва нотки на вечнозелено растение, цитрусови плодове, лавандула, градински чай и мента.

Съвети за готвене и съхранение на розмарин

  • Изплакнете пресни клонки розмарин под студена течаща вода и подсушете. Рецептите обикновено изискват цели листа, които лесно се отстраняват от дървесните стъбла. Към яхнии и месни ястия могат да се добавят цели клонки розмарин.
  • Най-често розмаринът се използва за подправяне на меса, особено агнешко, свинско и пилешко. Картофите, бобът и лещата също се съчетават добре с розмарин. Розмаринът може да бъде доста мощен и затова обикновено се използва пестеливо.
  • Розмаринът, заедно с други билки, може да се използва за овкусяване на зехтин и сирена. Популярната комбинация от розмарин и зехтин има присъствие в бисквити, чипсове и меки сирена.
  • Тъй като както пресният, така и изсушеният розмарин може да има твърда текстура като борова игла, той обикновено се нарязва или натрошава с хаванче, преди да се добави към рецептите.
  • Пресният розмарин трябва да се съхранява в хладилник в пластмасова торбичка за съхранение на храна с влажна хартиена кърпа. Пресният розмарин може да престои около 1 седмица в хладилник. Сухият розмарин трябва да се съхранява в херметически затворен съд, далеч от топлина и влага. Когато се съхранява правилно, изсушеният розмарин ще запази вкуса си до шест месеца.

„Ето розмарин – той е за спомен“.

Офелия към Хамлет

Любопитен факт: Уилям Шекспир прави тази билка известна. В Хамлет Офелия твърди, че „розмаринът е за спомен“ и е права! Доказано е, че розмаринът наистина подобрява когнитивната функция и паметта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *