Витамин Е: Защо е толкова полезен и как да го включите в диетата си
Съдържание на статията
Витамин Е играе жизненоважна роля в много телесни функции. Но много от нас често пренебрегват включването на този хранителен елемент в диетата си и в крайна сметка се стига до неговия недостиг. Можете да добавите към диетата си храни, богати на витамин Е, за да осигурите на тялото си достатъчно количество от него и да укрепите здравето си. Ето какво още трябва да знаете за този витамин и кои са храните, в който той се съдържа естествено.
Какво представлява витамин Е? Защо е от съществено значение?
Като витамин Е се определя група съединения, сред които токоферол и токотриенол – тези две форми представляват многото различни форми на витамин Е. Като мастноразтворим антиоксидант, витамин Е се бори със свободните радикали и подпомага цялостното здраве. Той има многобройни функции – освен че действа като мастноразтворим антиоксидант, той също така регулира ензимната активност и играе роля в растежа на гладката мускулатура. Витаминът също така влияе върху генната експресия и допринася за здравето на очите и неврологичното здраве.
Кои са храните, богати на витамин Е?
Бадеми
Щом си помислим за витамин Е, веднага се сещаме за бадемите. Те са сред най-богатите естествени източници на този витамин. Бадемите са богати и на фибри, които подпомагат храносмилането и предотвратяват всякакви храносмилателни проблеми.
Фъстъчено масло
Макар и с малко повече калории, фъстъченото масло съдържа и фибри, които подпомагат отслабването. Фъстъченото масло е богато и на магнезий, който помага за изграждането на костите. То съдържа и полезни мазнини.
Лешници
Лешниците са богати и на витамини от група В и фолиева киселина. Първите подпомагат клетъчния и енергийния метаболизъм, а вторите – синтеза и възстановяването на ДНК. Ядките са и богат източник на магнезий, калций и калий.
Слънчогледови семки
Слънчогледовите семки са отличен източник на витамин Е. Те също така помагат за предотвратяване на сърдечни заболявания и рак – поради високото си съдържание на антиоксиданти.
Сушени кайсии
Сушените кайсии съдържат умерено количество хранителни фибри, както и редица важни витамини, включително витамин Е. Фибрите в тях подпомагат регулирането на холестерола и храносмилането. А витамин Е подобрява състоянието на косата и кожата.
Киви
Освен на витамин Е, кивито е богато и на витамин С, който помага за укрепване на имунитета. То съдържа и серотонин, който помага за лечението на безсъние и подобрява настроението.
Червени чушки
Червените чушки съдържат витамин Е в комбинация с лутеин и зеаксантин – два антиоксиданта, които допринасят за здравето на очите. Освен това те са добър източник на желязо и са богати на витамин С (това хранително вещество подпомага усвояването на желязото), като и двете вещества помагат за предотвратяване на анемия.
Маргарин
Маргаринът е богат на витамин Е, тъй като се произвежда от растителни масла. Освен това той съдържа високо съдържание на здравословни ненаситени мазнини и по-ниско съдържание на наситени мазнини. Те могат да бъдат полезни за сърцето ви. Но някои марки маргарин могат да съдържат и трансмазнини, затова проверявайте етикетите, преди да ги купите. Също така избирайте марките, съдържащи царевично масло, тъй като то осигурява допълнителна доза витамин Е.
Броколи
Броколите са една от най-здравословните храни, богати на витамин Е. Те са богати и на витамини С и К, които подпомагат съответно здравето на кожата и костите.
Домати
Независимо дали е плод или зеленчук, доматът неизменно присъства в менюто ни под някаква форма. Те са изключително богати и на ликопен – антиоксидант, за който е известно, че се бори с рака и много други заболявания.
Магданоз
Магданозът помага в борбата с други опасни заболявания като рак и диабет. Той е богат и на витамин К, който допринася за здравето на костите. Въпреки че пресният магданоз е по-добър, можете да използвате и сушен, който е лесно достъпен на пазара.
Маслини
Използвайки го като плод или масло, маслините са чудесен начин да си набавите дневната доза витамин Е. Маслините съдържат и олеинова киселина, която регулира нивата на холестерола и в крайна сметка подобрява здравето на сърцето.
Какви са ползите от витамин Е?
Една от най-важните ползи от витамин Е е здравето на сърцето. Витаминът балансира нивата на холестерола, като по този начин допринася за здравето на сърдечносъдовата система. Според проучванията някои изомери на витамин Е помагат в борбата с окисляването на холестерола. Изомерите на витамин Е токотриенол могат дори да предотвратят атеросклерозата.
Като антиоксидант витамин Е се бори със свободните радикали и възпаленията – което съответно води до повишаване на имунитета. Витаминът се бори и с възпаленията на кожата, като по този начин подобрява нейното здраве и красота. Антиоксидантните свойства на витамин Е помагат за предпазване от рак на кожата.
Установено е също така, че витамин Е ускорява заздравяването на рани и лекува други кожни заболявания като сърбеж, екзема, белези, изгаряния и псориазис. Той дори подобрява продължителността на живота на клетките. Освен това предотвратява изсушаването, като помага на кожата да запази естествената си влага.
Витамин Е също така подпомага кръвообращението на скалпа, като по този начин подобрява състоянието на косата. Дневната доза от витамина може да помогне за облекчаване на симптомите на горещи вълни при жени в менопауза.
Витамин Е има роля в образуването на червените кръвни клетки и мускулната функция, а това може да помогне за подобряване на цялостната ви физическа форма. Това може по някакъв начин да подпомогне загубата на тегло.
Кога да приемате витамин Е под формата на хранителна добавка?
Витамин Е е основен антиоксидант в организма и е от съществено значение за здравословния кръвоток и имунната функция. Той също така е популярна хранителна добавка – въпреки че това хранително вещество се съдържа в много храни и дефицитът му е рядък. Въпреки това, на хората, които имат определени медицински състояния, включително синдром на късото черво, кистозна фиброза и болест на Крон, може да се наложи да добавят витамин Е, за да избегнат дефицит. Но дори да нямате някое от тези състояния, може да приемате витамин Е под формата на капки или капсули.