Приемът на Мелатонин допринася за:
- Добър и здравословен сън и намалява честото събуждане нощно време;
- Детоксикация на организма от невротоксичните вещества;
- Антиоксидантна защита, предпазваща клетките от оксидативния стрес;
- Предпазва митохондриите, отговорни за снабдяване на клетките с енергия от увреждане;
- Повлиява положително състояния на депресия, хронична умора и тревожност;
- Подходящ е за нормализиране на хормоналния баланс по време на менопауза.
„Сънят е здраве“
Мелатонинът е хормон, изпълняващ важни функции в човешкия организъм и изграждащ циркадните ритми. Той се образува от аминокиселината трипрофан посредством ензима 5-хидроксиндол-О–метилтрансфераза в пинеалоцитите. В хипоталамуса постъпва информация от ретината за смяната на дневната светлина с мрак. Така от епифизната жлеза се секретира мелатонин, който предизвиква промяната от състояние на бодърстване в сън. Така този хормон изпълнява нуждата на тялото от почивка и възстановяване на силите. По време на съня също се активира глимфатичната система, която изчиства токсичните вещества от организма и мозъка.
Нарушенията на съня оказват негативно влияние на активността на този жизненоважен процес. С времето секрецията на мелатонин намалява, което от своя страна довежда до безсъние, краткотраен сън и често събуждане нощно време. Сънят е толкова жизненонеобходим за тялото, колкото е и приемът на храна и вода. Необходимо е да осигуряваме на тялото пълноцененна почивка, за да функционира то правилно.
Мелатонинът-силен антиоксидант
Освен, че е мелатонинът се свързва със съня той има и силно изразени антиоксидантни свойства, като дезактивира свободните радикали, действайки директно в самата клетка. Също така той действа и индиректно чрез сигнал регулиращ редокс-чувствителните системи и стимулира експресията на гени на антиоксидантни ензими като глутатион редуктаза и глутатион пероксидаза. Много важна роля има и за предпазването на митохондриалната ДНК от оксидативно увреждане.
Отзиви
Все още няма отзиви.