Репродуктивни проблеми
Репродуктивни проблеми се появяват както при женския, така и при мъжкия пол. Затова за този вид здравословни състояния са нужни специфични грижи и комплексно лечение. Основните пречки при жените да забременеят могат да бъдат: нередовна овулация, запушване на маточни тръбите, аномалии с маточната шийка и матката. При мъжката аудитория, факторите за намаляване на репродуктивността могат да са: недостатъчната подвижност на сперматозоидите, малформации или малко количество на сперматозоидите, запушване на семопроводи и др.
Състоянието на двамата партньори с репродуктивни нарушения е строго индивидуално, но е необходимо да се разглеждат заедно. Когато лицата на възраст под 35 години не успяват да заченат дете, в продължение на една година, това е сигнал, че партньорите посрещат репродуктивен проблем и имат нужда от специално медицинско обгрижване.
Какви могат да бъдат проведените изследвания?
- Овулационни тестове;
- Хормонални изследвания;
- Спермограма;
- Изследвания за болести, разпространявани чрез полови пътища и др.
В процеса на лечение на проблеми с репродуктивността, освен приема на лекарствените средства, е желателно да се изпишат допълнителен прием на минерални соли като Селен, Магнезий, Фолиева киселина, заедно с жизненоважните витамини от В групата, и др.
Какви могат да бъдат признаците и симптомите на заболяване на репродуктивната система при жените?
Проблемите за жените, свързани с безплодие, се отличават с обичайните промяна в настроението и задържане на течности в гърдите. Дамите изпитват болезнени спазми в долната част на коремната кухина, които идват и си отиват и могат да бъдат придружени от болки в гърба. Има два вида на болезнените менструални периоди; първична и вторична дисменорея.
Кои са най-редовните репродуктивно – болестни състояния при жените?
Най – честите прояви на проблеми с репродуктивната система са „Тазова възпалителна болест“ (PID) и „Коремната кухина“ при жените. За разлика от мъжа, жената е по – податлива на инфекции и възпаления, заради незащитения си от външна среда репродуктивен тракт. Има възможност бактериите да влязат през влагалището и да преминават нагоре по маточните тръби, което позволява да се образуват възпаления.
Колко дълго продължава проблемът с мъжката репродуктивна система?
Този тип репродуктивен системен проблем продължава повече от 3 месеца, а дискомфортът може да се увеличи, в случай че не се вземат мерки навреме. Пациентите често страдат от болки в долната част на гърба след стресираща дейност като дълго шофиране и тежко повдигане.
Какво кара жената да има репродуктивна недостатъчност?
Има много възможни причини за репродуктивна недостатъчност: хромозомни аномалии, ненормална маточна или цервикална анатомия, хормонални дисбаланси, инфекция и заболяване, фактори на околната среда, и проблеми с имунната система, както при RIF.
Дали женската сексуална дисфункция води до проблеми с репродуктивността?
Причините на полова дисфункция са:
- Болезнен секс;
- Липса на желание за сношаване;
- Незадоволителен секс.
Всички тези състояния свеждат до състояние на сексуална дисфункция. Женската сексуална дисфункционалност може да бъде явна причина за безплодие, но и може да е в резултат от проблеми с безплодието. Ако е невъзможно да заченете и не сте развълнувани от половия живот, е необходимо да поговорите със специалист за вашите проблеми.
Кои са по – сериозните причини за дисфункционална репродуктивна система?
Примерите включват генитално осакатяване на жени, сексуално или домашно насилие. Репродуктивната система, по функция, дисфункция и заболяване, играе централна роля в здравето на жените. Това е различно от случая с мъжете. Специалните грижи от здравен специалист може да направят забременяването по-вероятно и по-забавно.