Този процес може да допринесе за преждевременното стареене на клетките. Съставките на лецитина участват и в други важни клетъчни функции. Този незаменим компонент се съдържа в различни източници като яйчен жълтък, соеви зърна, ядки и месестите части на органи.
Подпомага за:
- Здравето на мозъка
- Защитава стомаха и червата от токсини и силни лекарства
- Подпомага функцията на черния дроб
- Поддържа баланса на добрия холестерол
- Подобрява физическата издръжливост по време на интензивни тренировки или напрежение
От гледна точка на биохимията, лецитинът е липиден материал, който принадлежи към групата на фосфолипидите и е съставна част от всички живи клетки. Той е открит за първи път през 1850 г. от френския учен Морис Гобли, който го нарича „Лекитос“, гръцкият термин за яйчен жълтък. До въвеждането на процеса на обработка на соеви зърна, яйцата бяха най-често използваният източник на лецитин. Поради високото си съдържание на лецитин, яйчният жълтък все още се използва за производство на хранителни емулсии като майонеза.
От физиологична гледна точка, лецитинът е неотменим компонент на всички органи и жлези. Мозъкът се състои предимно от 25% фосфолипиди. Жизненоважни органи като черният дроб, репродуктивната система, както и мускулите също съдържат високи концентрации на фосфолипиди. Фосфолипидите са основен строителен блок на всички клетъчни мембрани. Функциите на мембраната включват пренос на хранителни и отпадъчни вещества, регулация на вътреклетъчното налягане и обмяна на веществата.
Отзиви
There are no reviews yet